Poradnictwo rozwojowe i pomoc psychologiczna, stacjonarne, drugiego stopnia

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Ukończyłaś / ukończyłeś studia I stopnia w zakresie nauk społecznych i zastanawiasz się co dalej? Chcesz pracować z ludźmi, towarzysząc im w przezwyciężaniu życiowych trudności, wyznaczaniu i realizacji celów, poszukiwaniu potencjałów? Chcesz zdobyć konkretny zawód? To dobrze trafiłaś / trafiłeś!

Zapraszamy Cię na studia II stopnia na kierunku Poradnictwo rozwojowe i pomoc psychologiczna. Absolwent studiów uzyskuje kwalifikacje do wykonywania zawodu:

Trener osobisty (coach, mentor, tutor)2

2 Zgodnie z klasyfikacją zawodów i specjalności Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (pozycja 235920)

Program studiów został opracowany w taki sposób, by przygotować Cię do pracy w obszarze szerokorozumianej pomocy psychologicznej i doradczej opartej o relacje interpersonalne. Dzięki uczestnictwu w szeregu warsztatów i zajęć praktycznych zdobędziesz umiejętności do pracy w różnorodnych środowiskach życia społecznego i z różnymi grupami odbiorców – z dziećmi, młodzieżą, osobami dorosłymi i starszymi.

Nauczymy Cię jak:

  • Nawiązywać i utrzymywać profesjonalny kontakt z klientem, zapewniając mu poczucie bezpieczeństwa i komfortu psychicznego;
  • Prowadzić proces diagnostyczny, dzięki któremu zidentyfikujesz obszar i rodzaj trudności klienta, jego zasoby osobiste i środowiskowe, posiadane deficyty i ograniczenia;
  • Wspomagać klienta w dokonywaniu zmiany w rozwoju osobistym i zawodowym oraz realizacji wyznaczonych celów;
  • Odkrywać niewykorzystany potencjał człowieka i wzbudzać motywację do działania;
  • Wspólnie z klientem poszukiwać skutecznych rozwiązań;
  • Wspomagać klienta w rozwoju samoświadomości, odkrywaniu własnych potencjałów, wyrażaniu uczuć i emocji, odreagowaniu frustracji i napięć oraz skutecznym radzeniu sobie ze stresem.

Zajęcia na kierunku Poradnictwo rozwojowe i pomoc psychologiczna prowadzone są przez profesjonalny zespół psychologów, psychoterapeutów, pedagogów, trenerów, coachów i tutorów. Dzięki czemu uczestnictwo w zajęciach umożliwi Ci zdobycie możliwie dużo praktycznych umiejętności. Nie skupiamy się na teorii, a przede wszystkim działamy!

Kończąc studia będziesz przygotowana/-y do prowadzenia sesji coachingowych indywidualnych i grupowych, spotkań terapeutycznych, zajęć psychoprofilaktycznych, treningowych, warsztatowych, wychowawczych, edukacyjnych, animacyjnych oraz indywidualnych rozmów doradczych przeznaczonych dla różnorodnych grup odbiorców w zakresie między innymi: komunikacji interpersonalnej, zapobiegania zachowaniom ryzykownym, uzależnieniom, promocji zdrowia, motywowania klientów do zmiany destrukcyjnych zachowań, sposobów myślenia i postaw. Zdobędziesz szereg zaawansowanych umiejętności praktycznych i kompetencji społeczno-komunikacyjnych, diagnostycznych, metodycznych, organizacyjnych i autokreacyjnych, które pozwolą Ci podejmować działania doradcze, terapeutyczne, edukacyjne i profilaktyczne w obszarze zdrowia psychicznego. Postaramy się, abyś kończąc studia posiadał kompetencje analityczne oparte o wrażliwość interpersonalną i społeczną, kompetencje diagnostyczne, a także kompetencje w zakresie planowania i realizacji procesu rozwojowego i terapeutycznego, a potem ewaluacji własnej aktywności i wyciągania wniosków na przyszłość.

Absolwent naszego kierunku jest przygotowywany do pomocy osobom w różnym wieku i pochodzącym z różnorodnych środowisk społecznych. Oznacza to, że będziesz mogła/mógł podjąć zatrudnienie w różnorodnych instytucjach świadczących pomoc psychologiczną osobom w potrzebie. Zdobędziesz także uprawnienia do prowadzenia samodzielnej praktyki doradczo-terapeutycznej oraz przygotowanie do podjęcia dalszego kształcenia w obszarze psychoterapii i zaawansowanej pomocy psychologicznej.

 

Bo w pracy najważniejsza jest relacja z drugim człowiekiem